" />
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2. Termik Santral Toplantısı Olaylı Geçti
Yumurtalık İlçesi Demirbaş Köyü sınırları içerisinde yapılması düşünülen fosile dayalı "Sedef Enerji Termik Santralinin" Sugözü köyünde yapılan bilgilendirme toplantısı olaylı geçti.

2. Termik Santral Toplantısı Olaylı Geçti
Tarih 30 Haziran 2011, 16:44

SEDEF ENERJİ’NİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI OLAYLI GEÇTİ

Yumurtalık İlçesi Demirbaş Köyü sınırları içerisinde yapılması düşünülen fosile dayalı “Sedef Enerji Termik Santralinin” Sugözü köyünde yapılan bilgilendirme toplantısı olaylı geçti.

Toplantının bitiş saatinde bir gurup çevreci pankart açmaya kalkışınca Köylülerle çevreciler arasında arbede yaşandı. Dörtyol Çevre Derneği Başkanı “Sıdıka Özkan’ın” kolundan yaralandığı ve yine Erzin’den gelen bir çevreci vatandaşın da parmağından yaralandığı olayda Jandarmanın devreye girmesiyle sükûnet sağlandı.

İpekyolu Enerji AŞ. nin Yumurtalık’a 500 Metre mesafede Demirtaş Köyüne kurmayı planladıgı”Sedef Enerji” Termik santrali hakkında bilgi sunan Günal Özenirler “Ülkenin Enerji ye olan ihtiyacının karşılaması için 600 mw gücünde enerji sistemi kurmayı planladıklarını ve 30. yıllık bir ömrü olacağını söyledi. İlk 5.yıl küllerini çimento fabrikalarına vereceklerini ve arta kalan küllerinin de inşaatlarda alçı taşı olarak kullanılacağını belirtti. Emisyon değerleri olarak Avrupa standartlarına uygun bir projedir. Bacalarından devamlı ölçüm yapılacak ve inşaat’ında 2500 kişi ve devreye girdiğinde de 500 kişinin istihdam edileceğini düşünüyoruz" dedi.

ÖZENİRLER, Endüstriyel atıklar ve su kirliliği ölçümleri Avrupa standartlarına göre yapılacak. İlgili santralin kömürünün de Afrika ve Amerika’dan karşılanacağını söyledi.

ACİLEN BÖLGE SAGLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLMELİ

Prof.Dr. Figen Doran da yaptığı konuşmada derhal bölgede bir sağlık taramasının yapılması kaçınılmaz olmuştur. 34.yıllık alman teknolojisinin bölgeye konuşlandırıldığını ifade etti.

Adana Çevre Derneği Başkanı Zeki Durak da düşüncelerini şöyle ifade etti, "Havamızı suyumuzu iyi kullanmak zorundayız. İsken AŞ de su arıtma ve ısıölçer ızgaralar varmı? burada yapılacak 2.bir termik santral bölgenin katliamı olur" dedi.

CET-KO. Adana Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Arı da yaptığı konuşmasında “Eğer gerçekten ülkemizde enerjiye ihtiyaç var ise rüzgâr enerjisi sistemleri kurulmalıdır biz CET-KO olarak şimdiden”Sedef Enerji Termik santralini”dava ediyoruz dedi.30.yıl sonra bu enerji santralleri kapandığında sizler de bu kül dağlarıyla baş başa kalacaksınız” dedi.

RÜZGÂRI KULLANDINIZ DİYE ALLAH SİZLERE FATURA MI GÖNDERİYOR?

Adana TEMA İl Başkanı Halil Akyürek de toplantıda küresel ısınmaya parmak bastı. Akyürek, “Ağustos ayında kar yağarsa, Ocak ayında da ağaçlar çiçek açarsa işte bu kıyametin alametidir. Çukurovanın kalbi Ceyhan da atar, Çukurova’nın kalbi Yumurtalıkta atar. Hollanda;% 30. Almanya % 40 oranlarında rüzgâr enerjisi santralleri inşa etti. Siz neden kurmuyorsunuz Allah rüzgârı kullandınız  diye size faturamı gönderiyor. Bu bölgede ikinci bir termik santral çalıştırılmayacaktır” dedi.

İKİNCİ BİR TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ

Ceyhan Çevre Dernek Başkanı Av. Yalçın Özen buralar tarım arazileridir 2.ci bir termik santral istemiyoruz. Tarihte dünyanın en büyük Hastanesi ”Aslepion” neden buralarda kurulmuştur bir düşünün. Yumurtalık’ın havasını kimseye değiştirtmeyiz" dedi.

ZARARLI DİYE CEP TELEFONLARINI KULLANMAYALIM! 

Yumurtalık Platformu Başkanı Fethi Beşlioglu Enerji açığı kaçınılmazsa ne yapmalı peki o zaman zararlı diye cep telefonlarını kullanmayalım dedi.

DÖRTYOL VE ERZİNDE NARENCİYEDE DÜŞÜŞ OLDU.
İskenderun Cevre koruma derneği Başkanı Şemsettin Eser Dörtyol ve Erzin de 180 ila 200 bin dönüm portakal bahçesi bulunmakta ve İsken den dolayı verim düşmüştür. Amanoslar da bioçeşitlilik tehlikeye düşmüştür dedi.

 

BİZ SANAYİ’YE ASLA KARŞI DEGİLİZ.
Dörtyol Cevre Derneği Başkanı Sıdıka Özkan "Biz sanayiye asla karşı değiliz. Kümülatif olarak CO emisyon ölçüm değerleri standartların üzerinde olmamalı. Benim havamı kimsenin kirletmesine rıza gösteremem. Ben yaşama hakkımı savunuyorum, ben çocuklarımın hakkını savunmak için buradayım. Termik santrallerin bacasından çıkan CO ve SO asit yağmurları olarak bitkilere geçerek sağlığımızı etkileyecekler ve ağır metallerle zehirleneceğiz" dedi.

HAMASET YAPIYORSUNUZ
“Sedef Enerji” adına söz alan firma müdürü Fazlı Yıldırım memleketin enerjiye ihtiyacı vardır çevreciler burada hamaset yapıyorlar deyince ipler koptu. Ve bir gurup çevreci pankartlar asarak toplantıyı protesto ettiler.

Haber ve Fotoğraf: Halim ÖZTOPRAK

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAZARLARIMIZ

Bir Fincan Kahvenin Hatırı15 Ağustos 2014
 Online :  71   |     Toplam :  2817061   |     Ip Adresiniz :  54.204.90.135

Truva Reklam, Matbaacılık & Bilgisayar Ldt.Şti. | Yeni Ceyhan Gazetesi. Her hakkı saklıdır ©

YASAL UYARI: YENİCEYHAN Gazetesi; Sitemizde yayınlanan her türlü, resim, makale, yazı veya belgenin site yetkililerimizden izinsiz olarak kaynak gösterilerek dahi alınması, kopyalanması veya yayınlanması yasaktır. Aksi takdirde resmi işlemlere başvurulacaktır.


Adana Haber : GazeteAdana.Com | Adana'nın En Büyük Haber Sitesi


Tasarım : KlasDizayn.Com | Altyapı: MyDesign