Bugun...CEYHAN-ERZİN SINIR SORUNU BİLMECESİ

Tarih: 05-04-2018 14:41:00 + -


Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, eski Başkan Ali Duru ve Erzin Ticaret Odası Başkanı iddialara yanıt verdi.


CEYHAN-ERZİN SINIR SORUNU BİLMECESİ

CEYHAN-ERZİN SINIR SORUNU BİLMECESİ...

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, eski Başkan Ali Duru ve Erzin Ticaret Odası Başkanı iddialara yanıt verdi.

CTO Başkanı Şeref CAN...

 “Ali Duru’nun söyledikle-rini pek umursamadım. Adana’yı sahiplenen olmadı. Biz de Ceyhan’ı nasıl geliştiririz diye çalışmalar yaparak, OSB’yi kurduk. Göreve geleli 4.5 yılı geçti.
Geç kalınmış bir olay. OSB’yi kurmak için mecli-se sunduk. Biz OSB fikrini ilk gündeme getirdiği-mizde, Adana Büyükşehir olmamıştı. Adana ’daki il meclis üyelerine OSB’yi anlatmaya çalış-tık, maalesef inanmadılar. OSB’nin ne olduğunu bilmiyorlar. Biz yılmadık, yorulmadık. OSB’Yİ Ceyhan’a kazandırdık.  1959 Yılında bir sınır çizilmiş ve içeri girdikçe girilmiş, en son, BOTAŞ Liman Müdürlüğü ’nün oraya kadar gelmişti. Onlarla da uğraştık. Onu da çözdük.
2.Projemiz Kömürcüler Organize Sanayi… Temelleri yavaş yavaş atılmaya başlandı. Ondan daha önemli projemiz ise, Deniz Ticaret Odası kurmak…
Ticaret Odası Başkanı Şeref Can: “Ali Duru 29 yıl görevde kaldı. Taş üstüne taş koymuş mu, niye sormadınız? 
Biz takdir beklerken, bir de sıkıntılar yaşıyoruz..."
 
CTO Eski Başkanı Ali DURU...
Ticaret Odası Başkanı Şeref Can ve Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper Boydak nereleri Ceyhan'a kazandırdıklarını anlatmışlardı. Sosyal medya üzerinden yanıt veren eski Ticaret Odası başkanı Ali Duru, “Yalan söylüyorlar, aldıklarımız değil, kaybettiklerimizden bahsetsinler! Belgeleri varsa çıkıp kamuoyuyla paylaşsınlar. Bahsedilen arazilere şerh koyan bizzat benim. Fakat Şeref Can, bir önceki yönetimin şerhi kaldırdığını söylemiş! Bizzat şerhi kaldıranlar kendisidir.” Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen eski Ticaret Odası Başkanı Ali Duru: “Şeref Can ve yönetimi, Ceyhanlılara ihanet etmiştir” dedi. Duru, "Bilgi kirliliği var. Doğruları sizlerle paylaşacağım. Ceyhanlıların doğruları bilme hakkı vardır. Buna katkı sağlamak amacıyla buradayım... Benim zamanında Ceyhan OSB için 3.200 dönümlük araziye biz şerh koymuştuk. Bir heyet oluşturduk. Bu 3.200 dönümlük bir saha hazineye ait. 1946 sınırı çizilirken 9.000 Dönümü Hatay'a gitmiş. Biz, OSB yapmak için çalışma içinde bulduk. Biz bunları bulunca, siyasetçilere ve Adana Valiliği'ne intikal ettirdik. “Bizim 9.000 Dönüm gitmiş, Ceyhan uyumuş, Adana uyumuş”. Bu çalışmayı yapanlar; ben yaptım biz yaptım diyenler değil!
Bunu yapanlar; İçişleri Bakanlığın bünyesinde 2 ilin valileri…Biz sadece takipçisi olduk. 9000 Bin dönüm araziyi almak için direnmedik. Aldıklarımızla Ceyhanlıları avutmaya gerek yok” diye konuştu.
 
Erzin Ticaret Odası Başkanı Bekir SOYLU...
Ceyhan-Erzin Sınır sorununun çözümü ile ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımla şunları söyledi :  "Erzin Hatay Organize Sanayi bölgemizin Ceyhan ile olan sınır sorunumuzu Ankara da yapılan toplantı neticesinde çözüldüğünü anlatmıştım. Ne yazık ki bazı sosyal ve yazılı basında Erzin’li hemşerilerimin ve üyelerimin kafalarını karıştıracak ve sanki yer Ceyhan’ın istemiş olduğu 10.000 dönümün yarısını Ceyhan’a vermiş gibi Ceyhan da çıkan yerel gazetelerde Ceyhan eski sınırına döndü gibi asılsız mesnetsiz yalan haberler çıkmaktadır bu asılsız haberlere asılsız yorumlar yapılmaktadır. 60 yıldır çözülemeyen sorunu sayın valimiz ile çözüme kavuşturduk OSB’mizin önünü açıp Erzin ekonomisine katma değer ve istihdam sağlayacak sanayicilerimizin yatırım yapmaları için tahsis edilen yerlerine kavuşmalarını sağladık. 600 dönüme yakın Erzin sınırların dan Ceyhan’ın içeri girmesi her iki OSB’nin de önünü açacağına inandığımızdan dır. Bu açılan yolun hem Erzin OSB’yi hem Ceyhan OSB’yi yol sorunundan kurtaracağın-dandır. İlçemin Sosyal ve ekonomik sorunlarını ve çözüm önerilerini her zaman ve her yerde gerek yanlarına giderek gerek ise katıldığım toplantılarda çekinmeden Cumhur-başkanımıza, Başbakanımıza, Bakanlarımıza bürokratla-rımıza anlatmaktayım ve anlatmaya da sizlerden aldığım güç ve azim ile devam edeceğim. Aşağıda 1959 da Hatay Adana il sınırını belirleyen belgeleri bilgilerinize sunar sonsuz saygı ve sevgilerimi iletirim." diyerek sınır sorunu ile ilgili bazı belgeleri paylaşıyor...Bu haber 1389 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • SAYI 118
  resim yok
 • SAYI 117
  SAYI 117
 • SAYI 116
  SAYI 116
 • SAYI 115
  SAYI 115
 • SAYI 114
  SAYI 114
 • SAYI 113
  SAYI 113
 1. SAYI 118
 2. SAYI 117
 3. SAYI 116
 4. SAYI 115
 5. SAYI 114
 6. SAYI 113
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ASKİ
  ASKİ
 • 15 TEMMUZ
  15 TEMMUZ
 • HABER VİDEOLARI
  HABER VİDEOLARI
 1. ASKİ
 2. 15 TEMMUZ
 3. HABER VİDEOLARI
VİDEO GALERİ
YUKARI